Salam
Perpaduan…
Ini
adalah rancangan pelajaran harian yang telah saya jalankan bersama-sama dengan
murid-murid Tahun 5 pada bulan oktober yang lalu. Saya mengalu-alukan sebarang
komen untuk penambahbaikkan pengajaran saya pada masa hadapan. Terima kasih.
Rancangan
Pengajaran Harian
Pendidikan
Seni Visual
Kelas : Tahun 5
Bilangan
Murid : 24 orang
Tarikh : 4 Oktober 2011
Masa : 9.00 a.m. – 10.00 a.m.
Bidang
Seni : Membentuk dan membuat binaan
Jenis : Topeng Muka
Tajuk : Topeng Haiwan
(berdasarkan
cerita haiwan “Singa dan Tikus).
Hasil
Pembelajaran :
Hasil pembelajaran
|
Spesifikasi Kurikulum
|
Menggunakan Asas Seni Reka dalam membentuk dan
membuat binaan.
Unsur Seni:
i.
Garisan,
Rupa, Warna dan Bentuk.
Prinsip Rekaan:
i.
Harmoni,
Kepelbagaian dan Penegasan.
|
Aras 1
ii.
Mengetahui
kewujudan binaan yang berfungsi di persekitaran.
Aras 2
i.
Membuat
lakaran reka bentuk binaan yang berfungsi berbantukan komputer.
|
Objektif:
Pada
akhir pembelajaran, murid dapat:
i.
mengetahui
kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan keramaian atau
sebagai alat mainan untuk kanak-kanak.
ii.
membuat
topeng muka mengikut watak haiwan yang berdasarkan cerita ‘Singa dan Tikus’.
Pengetahuan
sedia ada :
Murid-murid
mengetahui kewujudan topeng muka melalui televisyen, pengalaman
sendiri
dan sumber asas lain seperti buku cerita, atau pernah mempunyai topeng
muka
mainan.
Kemahiran : i. Membuat topeng muka singa dan tikus (Muka
haiwan telah
disediakan melalui cetakan computer).
ii. Mewarna muka haiwan (cetakan computer)
untuk topeng
muka.
Strategi
pengajaran dan pembelajaran:
Pendekatan
Kontekstual
i.
Menggunakan
pengetahuan sedia ada seperti cerita haiwan dalam buku cerita untuk
menghasilkan topeng muka yang menarik.
Bahan
Bantu Mengajar :
Papan
tulis, pensel warna, magic pen (jika
perlu), gunting, getah, penebuk lubang, contoh gambar topeng muka dan contoh
hasil rekaan topeng muka yang telah siap.
Penerapan
Nilai :
Bekerjasama
(perbincangan secara kelas), berdisiplin ketika guru memberi
penerangan
dan menghargai hasil karya seni yang dihasilkan (apresiasi seni).
Langkah
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Isi Pelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
Gambar
kartun & topeng muka.
|
·
Guru mempamerkan
gambar singa dan tikus (cetakan komputer) dan contoh topeng muka.
·
Guru
memainkan audio bunyi singa dan tikus.
·
Guru
bertanya sama ada murid pernah mendengar cerita haiwan berjudul “Singa dan
Tikus”.
|
1.
Pengenalan
untuk tajuk pembelajaran.
2.
Murid memberi
respons berkenaan gambar dan topeng muka yang ditunjukkan.
ABM: Gambar haiwan dan topeng muka.
|
Kemahiran
Berfikir:
·
Soal jawab
dalam mengembangkan pengetahuan.
Nilai:
Bekerjasama (Perbincangan secara kelas).
|
Langkah 1
(8 minit)
Penerangan setiap langkah.
|
·
Guru menjelaskan
kepada murid-murid bahawa mereka akan membuat topeng muka bertemakan watak
haiwan berdasarkan cerita haiwan yang dipilih.
·
Guru
menerangkan bahan-bahan yang akan digunakan dan langkah yang betul dalam membuat
topeng muka.
·
Guru menunjukkan
contoh hasil topeng muka yang telah siap kepada murid-murid.
|
·
Penjelasan
kepada setiap langkah yang betul dalam membuat topeng muka.
·
Penekanan
kepada kreativiti murid-murid membuat rekaan topeng muka.
|
Topeng muka
bertemakan cerita haiwan.
Murid-murid
didedahkan kepada penghasilan topeng muka.
Nilai:
Berdisiplin.
|
Langkah 2
(40 Minit)
Kemahiran:
Mewarna,
menggunting dan menampal.
|
·
Murid
diberikan helaian cetakan muka haiwan.
·
Murid-murid
mewarna muka haiwan.
·
Murid menggunting
dan menampal muka haiwan yang sudah diwarnakan pada
|
·
Murid-murid
mewarna muka haiwan.
·
Aplikasi
kemahiran mewarna dan membentuk topeng muka.
|
12 murid
diberi muka haiwan singa dan 12 murid lagi diberi muka haiwan tikus untuk
diwarnakan.
Kemahiran
berfikir:
Penjanaan
idea.
|
Langkah
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Isi Pelajaran
|
Catatan
|
Langkah 3
(5 minit)
Apresiasi
hasil seni.
|
pinggan kertas.
·
Guru memilih
beberapa pasangan untuk melakonkan watak haiwan.
·
Guru memberi
pandangan tentang hasil persembahan murid.
|
·
Murid menggunakan
topeng muka berdasarkan untuk melakonkan watak haiwan tersebut.
·
Penilaian ke
atas hasil kerja dan persembahan murid.
|
·
Perbincangan
secara kelas.
*Murid melakonkan watak haiwan.
Nilai:
Penghargaan hasil kerja seni yang dihasilkan.
|
Penutup
(2 Minit)
Rumusan dan
nilai.
|
·
Guru dan
murid membuat rumusan isi pembelajaran yang telah dipelajari.
·
Guru
mendedahkan kepada murid-murid dengan nilai yang diterapkan dalam seni.
|
·
Mengimbas
kembali apa yang telah dipelajari.
|
Penjelasan yang diberikan oleh guru menjana dan meluaskan
pengetahuan murid-murid.
|
Refleksi:
Kekuatan
Setiap kelamahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambah
baikan bagi meningkatkan kualiti pengajaran pada masa akan datang. Kelemahan dan
kekurangan yang di kesan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran bersama murid
akan menjadi kekuatan untuk guru agar lebih memperbaiki mutu pengajarannya pada
masa akan datang. Apabila dikenangkan kembali sesi pengajaran pendidikan seni
visual bersama murid Tahun 5 ini sangat menyeronokkan sekali, semua murid
terlibat secara aktif dan mereka seronok sekali menyiapkan tugasan membuat
topeng muka yang diberikan kepada mereka. Saya juga tidak menghadapi masalah
kawalan kelas kerana jumlah murid yang tidak terlalu ramai di dalam kelas. Murid
dapat menyiapkan topeng muka dan masa yang ditetapkan oleh guru dan seterusnya
dapat melakonkan watak haiwan seperti yang di arahkan oleh guru di dalam kelas.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancer dan
objektif pembelajaran tercapai.
Kelemahan
Kelemahannya pula pembuatan topeng ini memerlukan penyiapan rancangan
pembelajaran yang agak lama dan memerlukan penyiapan bahan bantu mengajar yang
banyak sebelum memulakan aktiviti tersebut. Sekolah pendalaman seperti sekolah
saya mengalami masalah kekurangan bahan bantu mengajar dan kebanyakkan
peralatan pendidikan seni sudah agak using dan banyak yang tidak dapat
digunakan. Dari pihak murid pula mereka
mempunyai peralatan yang terhad dalam penyiapan topeng muka ini dan sangat
bergantung kepada guru mereka.
No comments:
Post a Comment